Animasyon

Animasyon nedir?

Reklam animasyonu izah etmeden önce animasyon nedir sorusuna yanıt aramak gerekir.  Latinceden gelen temel kökünü animatio ya da animalia’ya kadar uzatmak mümkündür. Kısaca yaşayan, hareket eden canlı şeklinde çevirebiliriz. Animal sözcüğü de buradan gelir. Bu kelime ile kastedilen ise çizgi karakterlerinden bir filminin hazırlanmasıdır. Animasyon ile nesneler hareket kabiliyeti kazanır ve tekrarlı figürlerle adeta bir film şeklinde izlenir. Elbette eskiden bunun hazırlanış süreci yoğun bir emek gerektirmekte idi. Ancak günümüzde bilgisayar desteği sayesinde emek faktörü daha çok programlar vasıtasıyla yapılırken, sonuçta filmin hazırlanması kurgusal açıdan sanatsal özellik taşır. Bu şekilde hazırlanan video kurguları çok değişik konseptler içerebilir. Gişe hasılatı kıran Hollywood yapımları olabileceği gibi, bir kamu spotu ya da herhangi bir ürünün veya işletmenin tanıtım filmi şeklinde de olabilir.

Animasyonun tarihi de çok eskilere uzanır. Dönen çarklı oyuncaklardan büyülü fener, flip book, hareketli resim çizimleri derken 1900 yılında ilk çizgi film üretilmiştir. Günümüzde gelişmiş bilgisayar desteği ile artık büyük reklam ajanslarına büyük bütçeler harcamadan reklam tanıtım filmleri animasyon teknikleri ile hazırlanabilmektedir. Dolayısıyla hazırlama süreci sanatsal veya estetik duyguyu mutlaka barındırır. Bir amacı veya hedef kitleye verilmek istenen mesajı etkili bir şekilde aktarabilmektedir.

Reklam ve Whiteboard animasyonları nedir?

Diyelim ki yeni bir iş projesi hazırlanacak ve bunun geniş kitlelere ulaştırılması gerekiyor. Projenin internet ve sosyal medyada hızlı bir şekilde yaygınlaşmasının ya da ulusal kanallarda bir tanıtımla açıklanmasının en kestirme yollarından biri reklam animasyon hizmetinden yararlanmaktır. Reklam animasyonuna tanıtım animasyonu da denir. Projelerin tanıtılması, ürünlerin 7/24 internet ortamında dünyanın her yerinden izlenebilmesinde reklam animasyonun katkısı aşikardır. Bir diğer hizmet alanı da whiteborard çalışmalarıdır. Whiteboard animasyon bir nevi kısa tanıtım filmi olup, bu kısa zaman diliminde etkileyici bir animasyonla reklam yapılır.

Beyaz tahta denilen bu hizmet türünde teslimat süresiyse zaman dilimine göre değişir. Örneğin 1 dakikalık bir beyaz tahta animasyonu ortalama 2 günde teslim edilir. Elbette bu sürenin uzunluğunu proje sahibinin istekleri de etkileyebilir. Ankara Manas reklam ajansı, animasyon konusunda hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

animasyon-manas-medya-produksyon-reklam-ajansi