Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO) nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) nedir? İnternet hayatımızın içine gün geçtikçe daha fazla girmektedir. En küçüğünden en büyüğüne tüm insanlar, gerek mobil gerek laptop ya da masaüstü bilgisayar üzerinden gün içerisinde milyonlarca işlem yapmaktadır. En sık yapılan işlemler arasında arama motorunda, şirket, hizmet, ürün, bilgi gibi içeriklere erişmek için yapılan aramalardır.

Yapılan arama işlemlerinde firma ya da web sayfaları belirli bir sıraya göre dizilerek, sonuçlar bize yansıtılmaktadır. Arama sonuçlarını sıraya koyan kriter nedir, bir web sayfasın başka bir web sayfasının önüne ne tip bir farkla geçebilmektedir? Tüm bu soruların cevabı Seo faaliyetlerinin konusu kapsamında değerlendirilmektedir.

Firmamız Ankara’da seo faaliyetleri konusunda deneyimli kadrosu ile sizin yanınızdadır. Web tasarımınızı yaparak ve aylık raporlama çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Web tasarımı ve arama motorlarında firma optimizasyon çalışmaları gibi çok çeşitli web hizmetleri vermektedir. Web sayfası hazırlama, tasarım ile birlikte, web sayfanızı üst sıralara taşıyacak seo puanı yükseltme çalışmalarını da gerçekleştirmektedir. Seo, arama motorları üzerinden yapılan aramalarda üst sıralarda çıkılması için yapılan faaliyetlerin tamamıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Faaliyetleri İle İşletmeniz Artık Hep Yukarıda

Seo (Search Engine Optimization) kelime olarak, aynı zamanda arama motorları üzerinde optimizasyon işlemi kelimesinin kısaltmasıdır. Peki, arama motoru optimizasyonu nedir? Ve nasıl yapılır?

Search engine optimization faaliyetleri, site içi seo ve site dış seo gibi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu konuda çok çeşitli faaliyetler yapılabilmektedir. En sık kullanılan ve bizim de partneri olduğumuz google, 200’ün üzerinde kriter belirlemiştir. Bu kriterler arama sonuçlarında yer alacağınız sıralamayı belirlemektedir.

Site içi seo faaliyetleri, hız, içerik kalitesi, özgünlük gibi başlıklar üzerinde yükselmektedir. Web sayfasının öncelikli olarak yazı içerikleri özgün olmalıdır. Bunun yanında video, fotoğraf gibi görsel içeriğinizin zengin olması ve web sayfasının mobil uyumlu olması da önemli parametrelerdir. İç seo faaliyetlerinin dikkat edilmesi gereken noktalarının yanında bir de dış seo faaliyetleri vardır.

En fazla dış seo faaliyetler içinde backlink, pingleme ve imleme sayılabilir. Backlink, kısaca başka bir site üzerinden kendi web sayfamıza erişim sağlayacak bağlantı alınması işlemidir. İmleme, backlink faaliyetinin alt başlıklarını oluşturmaktadır. Bu alt başlıklar içinde video, profil, blog, yazı, fotoğraf gibi maddeler yer almaktadır.

Çok farklı seo teknikleri vardır ve öncelikli olarak yapılan faaliyet arama motorları tarafından fark edilmeden doğallığında gelişmelidir. Site içi ve dışı yapılan tüm seo faaliyetleri ciddi ve profesyonelce gerçekleştirilmelidir. Bu faaliyetlerin kontrolsüzce yapılması sonucunda ciddi ve olumsuz sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle tüm seo faaliyetlerinizi bizzat, belirli bir disiplin içerisinde gerçekleştirmekteyiz.

[gem_quote style=”2″ no_paddings=”1″]SEO faaliyetlerinin kontrolsüzce yapılması sonucunda ciddi ve olumsuz sonuçlar doğabilmektedir. Bu nedenle tüm seo faaliyetlerinizi bizzat, belirli bir disiplin içerisinde gerçekleştirmekteyiz.[/gem_quote]

Her Arama Motoru Aynı Kriterlere Sahip Midir?

İşletme web tasarım işleri yapılırken, aynı zamanda seo içerikleri de hazırlanmaktadır. Firmamız web sayfanızı optimize ederken, arama motorunun istediği kriterleri sağlamaktadır. Her arama motoru farklı kriterlere sahiptir. Sitenizin indexlenmesi, webmaster’a eklemesi gibi Yandex için de özel faaliyetlerinizi de gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede yandex arama motorunda da üst sıralara yükselmenizi sağlamaktayız.

Microsoft’un arama motoru olarak bilinen bing, bir çok ülkenin kendi dilinde hizmet vermektedir. Bing, öncelikli olarak site yaşına önem vermektedir. Bing için önemli olan arama kelimelerinin site yazı başlıklarında yer alması, özgün içerikler gibi konularda hassasiyet göstererek sıralamada yükselmeniz sağlanmaktadır. En önemlisi de, bing, google ve yandex gibi dünyanın en tanınmış arama motorlarında en üst sıralara taşımayı garanti etmekteyiz.

arama-motoru-optimizasyonu-manas-medya dijital-reklam-tasarim arama motoru optimizasyonu seo

Arama motorlarının, adres çubuğu ile entegre çalışması sonucunda, arama motorları sitesine girmeden aranılan kelimeleri adres çubuğuna yazarak erişime geçilebilmektedir. Bu nedenle, arama motorlarında listelenmek ve üst sıralarda yer almak çok önemlidir.

Bugün tüm dünya marka ve firma erişimlerini arama motorları kullanarak yapmaktadır. Bir günde yahoo üzerinden yapılan arama sayısı 100 milyonun üzerindedir. Bu aramalarda kullanılan anahtar kelimeler, web sayfasının üst sıralarda yer almasına yardımcı olmaktadır. Anahtar kelimenin web sayfasına tanımlanabilmesi için öncelikle, içerik başlıklarında ve içeriklerde anahtar kelimeler muhakkak geçmelidir. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayacak anahtar kelime seçimi ve içeriklerin buna göre hazırlanması dahil tüm faaliyetleri titizlikle yürütmekteyiz.

Biz Size Güveniyoruz

Bu aramalarda üst sıralarda çıkmak için güvenilir siteler arasına girmeniz gerekmektedir. Bu nedenle trustrank puanının yüksek olması gerekmektedir. Trustrank, kelime anlamından da anlaşılacağı gibi web sitesinin güvenilirlik sıralamasıdır. Google tarafında yapılan bir işaretleme faaliyeti de denebilir.

SSL kullanımı yapan, özgün içerik sahibi siteler bu sıralamada üst sıralarda yer almaktadır. Bunun yanında sahte ve kalitesiz link çıkışları verilmesi ya da alınması da olumsuz etkileyen niteliklerdir. Sizin için hazırladığımız web sayfalarının trustrank puanı yükseltme çalışmalarını yaparak, google tarafından güvenli site olarak işaretlenmesini sağlıyoruz.

Web tasarımı için bizimle çalışmanız halinde sağladığımız yükselme garantisi yanında, ücretsiz domain name (Premium olmaması kaydıyla) ve hosting hizmetini de hediye etmekteyiz. Sem (search engine marketing), web üzerinden ücretini vererek üst sıraları alma faaliyeti denilebilir.

Özellikle we üzerinde ticari faaliyet yürüten firmaların başvurduğu bir yöntemdir. Seo faaliyetlerinin yanında sem taleplerinizi de, google partneri firmamızdan yapabilmektesiniz. Web sayfanızın üst sıralarda olmasıyla yetinmiyoruz. Site içi optimizasyon faaliyetleri yaparak, daha zengin içerik ve foto, video gibi üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacak çalışmaları yapıyoruz. Web sayfanıza ait site içi analiz çalışmasını yaparak, tüm optimizasyon faaliyetlerini en verimli şekilde web sayfanıza yansıtıyoruz.

Rekabete Karşı Ayakta Kalmanızı Sağlayacağız

Globalleşen dünyada sektörel olarak rekabet ortamında ayakta kalabilmek için ciddi sektör ve rekabet analizi yapılması gerekmektedir. Web sitesi tasarımı, hızı, içerik kalitesi gibi hususlara ciddiyetle eğiliyor, çalışmalarımıza şekil verirken, faaliyet yürütülen sektör ve rakip analizi gibi önemli noktaları da dikkate alarak, yol haritası belirliyoruz.

İşletmenin sadece arama motorları üzerinden erişimi ile yetinmeyerek, blog içeriklerinin de hazırlanması tanınması için önemli bir konudur. Hazırlanan web sitesini destekleyici sektörel blog çalışmaları ve yazıları, büyük bir profesyonellik içerisinde değerlendirilmektedir. Hazırlanan blog içeriğinde tanıtım yazısı dahil, faaliyet konusu ve ürünler ve hizmetler gibi önemli alışmalar bulunmaktadır.

Seo kuralları çok farklı kriterlerden oluştuğunu daha önce söylemiştik. Web sitenizin tasarım olarak çok basit ve kolay erişime sahip olması, içeriğinde bulunan tüm araçların kaliteli olması, sektörel olarak sizi hem rakiplerinizin önüne geçireceğini, hem de aramalarda sizi üst sıralara taşıyacağının farkındayız. Bu deneyim ve bilgi birikim ile, rakiplerinize karşı sizi bir adım öne taşıyacağız.