E-Ticaret Yazılımları

e-ticaret-manas-medya-produksyon-reklam-ajansi e ticaret

Elektronik ticaretin kısaltması olan e-ticaret, internet kullanımının yaygınlaşması sonucunda 1995 yılından sonra ticaretin internet ortamında elektronik olarak yapılmasına denilmektedir. Evrensel kavramı ise ecommerce olarak ifade edilmektedir. E ticaret nedir sorusun cevabı kısaca bu şekildedir. Mal ve hizmetlerin, bilgisayar ağları yardımıyla internet üzerinden üretim, tanıtım, sigorta, satış, dağıtım ve son olarak ödeme işlemleri tamamlanarak e ticaret gerçekleştirilmiş olunur. E ticaret işleminin aşamaları; reklam, sipariş ve ödeme, teslimat şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır.

En iyi e ticaret yazılımları nelerdir?

Türkiye ve Dünyada kullanılan birçok yazılım bulunmaktadır. Hazır sunulan paketlerin yanında firmaların kendilerinin yapabileceği kullanıcı ara yüzü hizmeti sunan firmalarda bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu sistem denilen bu ara yüzler sayesinde firmalar engin bir denizde çok derin bir çeşitlilik zenginliğine sahip olabiliyorlar. Bu sistemlerin başında opencart, magento, prestashop, shopify ve wordpress woocommerce yer alıyor. Opencart açık kaynak kodlaması denilen opensource özelliğiyle mağazanızı internet ortamına taşıma imkanı sunuyor. Ayrıca özel uzantı ve ilaveler sayesinde sitenize sınırsız eklenti kurmanız mümkün. Açık kaynak kodlu sistemler içerisinde çok kullanılan bir diğer platform prestashop olup çok kolay ve pratik sitenin geliştirilmesi ve modül ilavesi konularında taktir topluyor. Bi diğer  yazılım olan magento ise daha çok profesyoneller tarafından tercih ediliyor. E bay gibi çok büyük kapasitelerin hazırlanmasında kullanılıyor. Piyasada çok uygun fiyata kaliteli hizmet alabileceğiniz bir diğer  yazılım ise shopify olarak biliniyor. Ayrıca wordpress üyelerine sunulan ücretsiz bir e ticaret eklentisi olan wordpress woocommerce hem mağa sahiplerine hemde geliştiricilere sağladığı tam kontrol hakkıyla en beğenilen e-ticaret çözümlerindendir.

E-ticaret nasıl yapılabilir?

Hangi sektörde hizmet verilirse verilsin firmalar ürünlerinin satışını internet üzerinden satmak için online bir platform yardımıyla oluşturulan e ticaret sitesine sahip olarak gerçekleştirmektedirler. Bunlara e ticaret yazılımları denilmektedir. Hazır e-ticaret yazılımları sayesinde firmalar çok hızlı ve kolay yollar firma ve ürünlerini elektronik ortama taşıyorlar. Bu hizmeti sunan yazılım firmaları sundukları özel e ticaret yazılımı paketleri sayesinde her firma için ayrı bir internet yüzü oluşturmakta ve bu hizmeti alan müşterilerine ücretsiz domain ismi ve hosting hizmeti vermektedirler. Bu hizmetle istediğiniz internet sitesi ismini ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Ayrıca e ticaret paketleri hizmeti veren yazılım firmaları google partneri olduklarından arama sonuçlarında sitenin üst sıralarda çıkması gibi ilave hizmetli sunuyorlar. Hazır e ticaret yazılımları birçok diğer firma ile e ticaret yazılım entegrasyonu sunuyor.