Blog

e-ticaret-seo-manasmedya

Arama Motoru Pazarlama Neden Önemli?

SEM NEDİR?

Günümüzde internetin hayatımızdaki yerini kimse inkar edemez. Gerçektende yediden yetmişe internet artık herkesin hayatında bir olmazsa olmaz haline gelmiştir. İnsanlar gidecekleri yerden, alacakları ürüne kadar herşeyi önce internet üzerinden araştırırlar veya alımını internet üzerinden yaparlar. Bu araştırma ve alışverişi ise arama motorlarını kullanarak yapmaktadırlar.İşte bu noktada firmalara yeni bir rekabet platformu doğmuş olur,yani dijital pazarlama.

Dünyada aynı ürünü, hizmeti yapan binlerce firma,kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Peki aynı hizmet ile ilgili bukadar çok üretici varken şirketler kendilerini nasıl tanıtacak,diğer şirketlerden nasıl ayrılacak yani nasıl farklılaşıp üst noktalara nasıl çıkacaklardır. İşte bu noktada SEM devreye girer.

SEM(Search Engine Marketing) adından da belli olduğu üzere bir reklamlama sistemidir.

Günümüzde firmalar gerek basılı,gerekse dijital ortamda reklamlarını yaparlar. Dijital ortamda, arama motorları vasıtasıyla kendilerinin,hizmetlerinin veya ürünlerin tanıtımının yapılması dijital pazarlama sistemlerini oluşturmaktadır. SEM ise bu sistemlerden belki de en önemli olanıdır.

Firmaların arma motorlarına istedikleri anahtar kelimelerle reklam vermelerine SEM denilmektedir.Basitçe SEM, arama motorlarında firmaların,ürünlerin ve hizmetlerin üst sıralarda yer alması için yapılan işlemidir.SEM, anahtar kelimeler yardımıyla, müşterilerinizin sizi anında bulmasına ve sizin onlarla hemen iletişime geçmenize olanak sağlamaktadır. Bu sistemde firmalar tıklanma başına ücret vermektedirler. Yani bir müşteri sizin internet sitenize tıklayıp girmediği sürece ek bir ücret vermezsiniz. Bu noktada SEM hem yapısı ve işleyişi gereği hem de bütçesel olarak firmalara oldukça önemli avantajlar sağlamaktadır.

ARAMA MOTORU PAZARLAMASININ ÖNEMİ

Arama Motoru Pazarlaması,anahtar kelime mantığıyla hareket eden bir pazarlama sistemidir. Arama motorlarında ”kim ne arıyor” sorusunun cevabını bulmak temeli üzerine yapılan çalışmalardır. Anahtar kelimelerinizi ne kadar doğru tespit ederseniz yeni müşterileri bulmanız ve tanınmanız da okadar kolay olur. SEM çalışmaları firmaların yaptıkları geleneksel tanıtımlar ve tutundurmalar dışında yeni ve daha garanti bir yöntemdir.Günümüzde SEM kullanılmayan bir dijital reklam kampanyası adeta eksiktir. Kitlelerin sizi tanıması haricinde, size yönlenmleri ve sizi bulmaları dijital pazarlamanın asıl amacını oluşturmaktadır ki bu noktada SEM çalışmaları bunu size sağlayacak en öenmli işlemlerden biridir.

SEM ve SEO çalışmaları ile birlikte firmalar gelişen ve hızlı bir şekilde büyüyen dijital pazarlama alanında rekabet fırsatı bulurlar.2017 Yılında ülkemizde dijital pazarlama %30 oranında büyümüş ve internet üzerinden alışveriş yapanların oranı %24.9’a ulaşmıştır.Yani her dört kişiden birisi internet üzerinden alışveriş yapmaktadır. Bu rakam dijital pazarlamanın ne kadar önemli bir organ olduğunu bize göstermektedir.