Blog

manas-medya-reklam-tasarim-ajansi-blog-seo

Dijital Pazarlamada Arama Motoru Optimizasyonu’n Önemi

Günümüzde firmalar gazete,dergi,afiş ve televizyon reklamları dışında dijital alanlara da reklam vermektedirler. Dijital ortamda yapılan bu tutundurma çalışmalarının geneline,dijital pazarlama denmektedir.

Dijital pazarlama bir ürünün, hizmetin veya bir fikrin internet ortamında tanıtılması, yani reklamının yapılması anlamına gelir. Gerek sosyal medya gerek çeşitli internet siteleri ve günümüze gelindiğinde artık arama motorları vasıtasıyla bile firmalar reklamlarını yapmaktadırlar.

SEO(Search Engine Optimization) ise arama motorları ile yapılan reklamlar kapsamında kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

Firmalar dijital pazarlama içerisinde,sosyal medya yerine daha çok internet sitelerine göre değerlendirilirler.İnternet sitesinde müşteri için uygun vefaydalı içerik veya çözüm üretebilen firmalar haliyle bu kapsamda diğerlerine göre daha ön plandadırlar. Bu içerikler ne kadar çok ve ne kadar faydalıysa internet siteleri arama motorlarında buna göre üst sıralara çıkarlar. İşte arama motorlarında üst sıralara çıkmak için hazırlanan içeriklere SEO yazıları bu içeriklerin hazırlanma işlemineyse SEO denilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere arama motoru optimizasyonu, yani hazırlanan içerikleri gerekli anahtar kelimelere göre düzenleme işlemidir.

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki sadece içeriklerin, içerisindeki anahtar kelime tekrarıyla bir SEO çalışması yapılmaz. SEO sadece anahtar kelimelerin tekrarı değil, anahtar kelimelerin konuyla bir bütünlük içerecek şekilde kullanılmasıdır.

Bir SEO çalışması size bir SEM çalışması kadar hızlı geri dönüş yapmaz,fakat bir SEM çalışması kadar da maliyetli değildir aynı zamanda. SEO çalışmalarının asıl amacı, firmaların internet sitelerine bir temel atmak ve bu temelle birlikte yavaşça gelişmelerini sağlamaktır. Bu yüzden SEO çalışmaları firmalara olabilecek en organik verileri sağlarlar. Zaman içerisinde internet siteleri büyüyen ve gelişen firmalar bununla birlikte sektörlerinde yeni müşterilerle buluşur ve işlerini geliştirme fırsatı yakalar.

SEO size aynı anda hem sitenizle ilgili içeriklerinizi hazırlama hem de bunu yaparken bir yandan da firmanızı tanıtma fırsatı sağlamaktadır. Zamanla birlikte SEO çalışmalarını sürdüren firmalar arama motorlarında üst sıralara çıkarlar ve böylece firmaların bilinirlikleri ile birlikte marka değerleri de yükselir.

SEO uzun yıllardan beri bilinmesine rağmen son dönemlerde özellikle Google’ın bu konuda firmaları desteklemesi ve SEO ile ilgili çalışmalar yapmasıyla birlikte popülerliğini yavaş yavaş arttırmaya başlamıştır. Unutulmamalıdır ki firmalar SEM çalışmalarıyla reklamlarını yapabilir, fakat uzun vadede tutundurma sağlanması için yapılması gereken asıl önemli çalışma SEO çalışmalarıdır.