Web Tasarım

WEB TASARIM NEDİR?
NASIL YAPILMAKTADIR?

Gelişen teknoloji çağının gereklerine ayak uydurmak hem daha çok kişi ile iletişime geçmek hem de kazancı arttırmak için oldukça gereklidir. Günümüzde pek çok kişi ihtiyaç duyduğu şeylerin çoğunu internet sitesi üzerinden gerçekleştirmektedir.

Özellikle şirketlerin potansiyel müşterilerine daha kurumsal görünebilmeleri için iyi bir web sitesi tasarımı ihtiyaçları bulunuyor. Ayrıca bu web sitelerin kurumsal görünmenin yanı sıra güvenilirliği desteklemeye de yardımcı oluyor.

Web Yazılımı Neden Gereklidir?

web-tasarim-manas-medya-produksyon-reklam-ajansi web tasarım

Gelişen teknoloji çağının gereklerine ayak uydurmak hem daha çok kişi ile iletişime geçmek hem de kazancı arttırmak için oldukça gereklidir. Günümüzde pek çok kişi ihtiyaç duyduğu şeylerin çoğunu internet sitesi üzerinden gerçekleştirmektedir.

İnternet ağı üzerinden erişilen tüm sayfaların ve bilgisayarın çalışmasına ekranın açılmasına yardımcı olan donanım dışında kalan her tür işlev yazılımlar ile gerçekleştirilir. Bu yazılımlar kullanım amaçlarına göre farklılık gösterir. Özellikle en çok kullanılan ve yazılımın en basit hali olarak nitelendirilebilecek HTLM fotoğraf ve yazıların görüntülenmesinde yardımcı olur.

[gem_quote style=”5″ no_paddings=”1″]Firmamız da web tasarımı konusunda çözüm ortaklarınızdan biri olup sizlerin web dünyası ile tanışması, ihtiyacınız olan web yazılım sistemlerinin geliştirilmesi ve de internet sitesi tasarımlarınızı gerçekleştirmektedir.[/gem_quote]

Yazılım kısaca ekrana gelen görüntülerin arka planda bulunan kod halidir. Bu yazılımlar sistem, uygulama ve hizmet yazılımları olarak 3 gruba ayrılır. Dijital dünyanın vazgeçilmezleri arasındadır. Dijital çağın olmazsa olmazlarından biri ise wordpress sistemidir. Pek çok kişinin aslında aşina olduğu bu kavram içerik yönetimi için ücretsiz olarak kullanılan blog uygulamaları arasında bulunuyor. Türkçe uygulamasının da bulunduğu wordpress uygulaması özellikle web sitesinde yayınlamak amacıyla kaynak sıkıntısı olanlara yardımcı olmaktadır.

Web Tasarım için kullanılan bazı İçerik Yönetim Sistemleri(CMS)

Tıpkı wordpress uygulaması gibi kendi blogunda yayınlayacak içerik konusunda sıkıntı yaşayanlar için verilen bir başka hizmette drupal uygulamasıdır. Bu uygulama ücretsiz bir içerik yönetimi hizmetidir. Sadece bilgi kaynağı değil yanı sıra video, fotoğraf gibi pek çok kaynağa sistem üzerinden ulaşmak mümkündür. Seo uyumlu bu içerikler güvenlik sistemlerine de uyum sağlamaktadır.

Bu alanda hizmet sağlayan pek çok sistem vardır ve bu sistemler dünya çapında talep görmektedir. İçerik yönetimi hizmeti konusunda en dikkat çeken ve alanında en iyilerden biri de joomla uygulamasıdır. Esnek bir çalışma prensibine sahip olan uygulama sayesinde kullanıcılar ulaştıkları içerikler üzerinde istedikleri düzenlemeleri kolay bir biçimde sağlayabiliyor. Bir tür bilgi paylaşım uygulaması olan sistem üzerinde kişisel bloglardan oyun sitelerine kadar pek çok farklı kategoride hizmet veren web siteleri yararlanıyor.

[mpc_image image=”29211″ image_size=”full” force_fullwidth=”true” image_opacity=”100″ image_border_divider=”true” image_inner_border_gap=”0″ effect=”sepia” effect_reverse=”true” image_hover_opacity=”80″ image_hover_border_divider=”true” overlay_icon_border_divider=”true” overlay_icon_margin_divider=”true” overlay_icon_padding_divider=”true” overlay_padding_divider=”true” mpc_ribbon__border_divider=”true” mpc_ribbon__padding_divider=”true” mpc_ribbon__margin_divider=”true”]

Web Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web sitesini bu işi biraz da olsa bilen pek çok kişi kolaylıkla yapabilir. Fakat iyi bir web sitesi hazırlayabilmek için işin uzmanları ile çalışmak gerekir. Çünkü işi bilen kişi sitenin tasarımından verimli çalışmasına kadar pek çok detayı göz önüne alarak çalışmalarını devam ettirir.

E-ticaret bakımından günümüzün gerekleri arasında bulunan web sitesi tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan ilk sitenin kolay anlaşılabilir bir biçimde tasarlanmış olmasıdır. Böylece ziyaretçiler sitede aradıkları hizmeti ya da bilgiyi rahatlıkla bulabilir. Bu da arama motorlarının gözünde siteyi verimli kılar ve listenin ilk sıralarına çıkmayı garantiler.

Ankara’da Web tasarım hizmetlerinde dikkate almaya değer başka bir konu ise site içi navigasyon uygulamasıdır. Navigasyon hizmeti sayesinde kullanıcılar siteye girerek aradıkları şeyi bulamasalar da bu özellik sayesinde kolay erişim sağlayacaklardır.

İyi bir arayüz için öncelikle uygun renk ve yazı tipi seçimi yapılmalıdır. Sonrasında ise kaliteli bir kaligraf planı gerçekleştirilmelidir. Özellikle sadece ve gözü yormayan seçimler ziyaretçiler açısından olumlu düşünceleri geliştirecektir. Birbirine zıt ve gözü yoran renk tercihi ziyaretçinin hızlı bir biçimde siteyi terk edeceği ve daha sonra yeniden ziyaret etme olasılığını düşüreceği bilinmelidir. Bu neden ile renk tercihlerinde daha dengeli ve az renkler kullanılmalıdır.

Bu tercihleri çalışmanın kişisel web sitesi kurumsal web sitesi olarak kullanım alanları da belirlemektedir. Kurumsal web siteleri daha resmi hatlar ile düzenlenmelidir. Kişisel web sitelerinde ise daha özgün seçimler yapılabilir. Sağlık sektöründe de etkileşim ağırlıklı web siteleri önemli yer tutar. Örneğin Tüp Bebek Merkezi gibi alanında sağlık sektörü içerisinde yer alan tüm medikal sektöründe seo ağırlıklı web siteleri tasarlamaktayız.  Tüm bunların dışında ise site yöneticisinin web sitesine zaman zaman dosya ya da fotoğraf gibi verileri yükleyebilmeleri açısından iyi bir web yazılım sistemi uygulanmalıdır. Genellikle hazır şablonlar üzerinden bir tasarım seçilerek hızlı web sitesi tasarımı gerçekleştirilmektedir. Fakat bazıları ise bu konuda daha hassastır. Bu nedenle özel web sitesi tasarımları da uygulanmaktadır.

[mpc_image image=”29217″ image_size=”full” force_fullwidth=”true” image_opacity=”100″ image_border_divider=”true” image_inner_border_gap=”0″ effect=”hue” effect_reverse=”true” image_hover_opacity=”80″ image_hover_border_divider=”true” overlay_icon_border_divider=”true” overlay_icon_margin_divider=”true” overlay_icon_padding_divider=”true” overlay_padding_divider=”true” mpc_ribbon__border_divider=”true” mpc_ribbon__padding_divider=”true” mpc_ribbon__margin_divider=”true”]

Mobil Uygunluk Nedir?

Web tasarımları özellikle ticari alanda faaliyet içerisinde olanlar için fazlası ile karlı bir tercih olsa da bu işin tam anlamı ile yapılmaması eksik bir başarı getirecektir. Bu neden ile yapılan çalışmaların mobil uyumlu bir alt yapıya sahip olmaları pek çok kişinin akıllı telefon ile ya da tablet gibi cihazlar ile bilgisayara ihtiyaç duymadan sisteme erişimi kolaylaştırılır.

Mobil uygunluk sayesinde ziyaretçiler bilgisayara bağlı olmak durumunda kalmayacaktır. Diledikleri yerden siteyi ziyaret edebilir. Gerekli bilgilere telefon aracılığı ile ulaşabilir hatta alış verişlerini dahi tamamlayabilirler. Bu neden ile mobil uygunluk çağın gerekleri arasında bulunur ve web tasarımlarının da bu kritere dikkat etmesinde yarar bulunuyor. Özellikle site üzerinde alış veriş hizmetini ziyaretçilerine sağlayacak olan siteler için özel e-ticaret yazılımı yapılır. Çünkü alış veriş için ziyaretçilerin öncelikle kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Dünyaca talep gören opencart yazılım sistemi ise özellikle e ticaret alanında hizmet verenler tarafından tercih ediliyor.

Sanal alış verişlerde güvenli herkes için öncelikli koşuldur. Ziyaretçiler kendini güvende hisseder ise sistem üzerinde alış veriş yapar. Bunun için de iyi bir ticaret yazılımına ihtiyaç bulunuyor. Web sitesinin hızlı olması da arama motorları için oldukça önemlidir. Bu noktada pagespeed uygulaması ile hız kontrolleri yapılmalıdır. Ayrıca site hızını ve google sıralamasını öğrenmek için gtmetrix uygulaması da başka bir alternatiftir. Tüm bunlara başka bir alternatif de pingdom hizmeti gösterilebilir. Tüm bunlar sitenin daha kaliteli çalışmasında yardımcı uygulamalardır. Google gibi arama motorların da ilk sırada yer almak için hız testlerinden başarı ile geçmek oldukça önemlidir.

Tüm bu hizmetleri oldukça uygun fiyatlar ile sunan firmamız ayrıca bizden hizmet alan tüm müşterilerimiz yapılan hizmetler dışında domain adı ve hosting yani alan adı hizmetlerimizden de ücretsiz bir biçimde yararlanacaktır.

Yapılan web sitesi tasarımlarının başarıya ulaşması pek çok bileşenin bir arada yürütülmesi gerekir. Bunlar arasında tasarımdan yazılım ve web programlama hatta hız testlerine kadar. Tüm bu uygulamalar bir bütündür ve birbirinden bağımsız düşünülemez. Hal böyle olunca sitelerin başarılı olması için de bu hizmetlerin hepsinin tecrübeli kişiler tarafından yürütülmesi gerekir. Aksi halde beklenen başarı elde edilemez.